Uue meedia mõju traditsioonilisele

Tänapäeval on päris raske defineerida mõisted uus ja vana meedia, kuna nad on ühinenenud ja praegu on võimatu ette kujutada kaasaegset maailma ilma teatud tüüpi meediata. Siin on toodud minu idee mõistete defineerimisest. Vana/traditsiooniline meedia põhineb info saatmise alusel kõikidele (broadcast). Selle ilmekas näide on tavapärane televisioon just see saadab pidevalt eetrisse signaali, aga mitte vaatajad algatavad suhtluse.

Uues meediakeskkonnas on meil võimalus liikuda teise suhtluse liigile, kus meie ise otsime ja loome infot. Samal ajal on olemas ka kolmas osaleja meie meediakeskkonnas – inimene (nt. tõlkija), kes teeb infot kõikidele kätte- ja arusaadavaks

20. sajandil oli uudiste levitamine suhteliselt lihtne. Kui teile kuulus ajaleht, printisite selle teatud ajal, tiraaž toimetati müügikohtadesse (või tarniti tellijatele), kust inimesed selle ostsid. Kui teile kuulus raadio või televiisor, läksite eetrisse teatud ajal ning inimesed vaatasid või kuulasid. Samal oli väga lihtne raha saamise skeem, vana meedia kasutab konkreetset geograafilist piirkonda ja ainult neid reklaame, millest autorid „senti“ saavad.

21. sajandil on pilt muutunud keerulisemaks autor peab teha kõike, et tema teemad oleksid nähtavad ja kättesaadavad igal ajal, samal oleksid alati ajakohanesed. Hea näide on Wikipeedia, mis alati vajab uuendamist ja ajakohastamist. Uue meedia ajal on veebiajakirjanik tavaliselt levitamise alane ja kasutaja on vabatahtlik kuulaja. Tänapäeval keegi internetis ei levita kogu oma „ajalehe“ numbrit, vaid iga artiklit eraldi.

Võiks ka rääkida sellest, et kui veebi algusaegadel mängisid uudiste levitamisel suurt rolli „ülesvõtmine” ja „ühinemine”, siis Web 2.0 tulekuga asus juhtima „konveier, ehk. stream”. Minu meelest, k järgnevatel aastakümnetel on just jagamisel kõik võimalused saada peamiseks levitamismeetodiks. Muidugi on inimesed varem ajalehti vahetanud, raadiost kuuldud uudiseid jaganud, kuid digitaalse sisu ja võrgutehnoloogiate kopeerimise lihtsus on seda protsessi oluliselt lihtsustanud, kiirendanud ja mis kõige tähtsam – muutnud selle protsessi mõõdetavamaks.

Kui võtta otsad kooku siis uue meedia plussid on:

  1. Tarneaeg, ehk info kättesaadavus ajas
  2. Reklaam, uus meedia pakub konkreetselt sinule sihitud reklaami tervest maailmast, kuid Info kättesaadavus
  3. Lihtne info otsimine
  4. Info muutmine on võimalik igal ajal
  5. Võimalus lugeda igalt poolt.
  6. Mitme kesine vaade

Miinused on:

  1. Vale mõistete levimine
  2. Puudub tsensuur (infot, mida edastatakse ei kontrolli nii tihti)
  3. Suur kiirus, inimene on vabatahtlik kuulaja
  4. Teiste mõtete kasutus

Lõpetuseks tahan öelda, et iga inimene on oma õnne sepp ja las igaüks valib temale sobiv meedia liik.