Shea reegel 5: Näidake end võrgus hea välja

Sellist reeglit võib ümber sõnastada nii: „Igaüks meist soovib oma hea jälje jätta“. Kiviaja inimesed ei osanud isegi kahtlustada, et neid ümbritsev elu muutub nii kiireks, et nad ei suuda sellega kohaneda, kuid see on täiesti normaalne olukord täna. Inimesed üha rohkem teevad otsuseid, mis põhinevad teiste arvamustel. Valik on meie jaoks juba tehtud, meie peame lihtsalt oma peas vajutama nuppu “Nõustu”.

Tänapäeva elu on sündmuste kiire järjestus, nii kiire, et meie lihtsalt ei suuda kõike mälu jätta. Igaüks tahaks kiiremini elada. Iga inimene on meelitatud suurest kiirusest. Just see tekitab vajadust tehnoloogiates, mis saavad meie asemel kõike salvestada: filmiribad, Twitter, Facebook ja teised infoallikad…

Meie ise võime avada oma või mõne tuttava inimese profiil sotsiaalvõrgustikus ja väga kiiresti näeme üht aspekti, mis võiks meie jaoks olla peidetud varem. Varjake pliiatsiga iga sõnumi kuupäev ja inimese elu pühib meie ees kiirusega enam kui piisavalt, et öelda „Jah, see inimene on jätnud jälje oma elust“. Jah, kõik sõltub meist  ja sotsiaalvõrgustikud on lihtsalt meie hetkede kaamera. Soovi korral võite seda nimetada kaasaegseks Nikon või Canon kaameraks, mille mälumaht on väga suur ja kiire. Piisavalt kiire, et vaadata terve oma elu. Meie – osakesed – läbivad kaamerat, ning jätavad sellele oma jälje. Ta on muidugi teistest erinev. Erineb kaldenurga, osakeste paksuse, värvide poolest. Iga üksiku osakese parameeter iseloomustab hetki, mis selle maha jättis. Selle osake põhjal saame otsustada, milline hetk või inimene oli.

Kas see pilt on hea või halb – sõltub sellest milline on osakeste kompositsioon ja väga kurb näha, kui inimesed hakkavad mõnedes gruppides kirjutama erinevaid halbu kommentaare, selleks et jätta halbu jälgi, mitte ainult nende elu lindis, vaid ka teiste inimeste piltidel. Minu arvamusel on inimestel nüüd mitte ainult võimalus kirjutada endast naabermaja seinale, vaid jätta ka oma fotoarhiiv Internetti, mängida „nutikalt“ Facebook, kiidelda Twitteris või näidata ennast blogiga. Vaid tekkib küsimus, kas tõesti meie soovime niimoodi ennast välja näidata?

Täna ei saa me oma elu elada ilma ühtegi jälge jätmata. Meie ei saa jääda täielikult iseendaks, meie ei saa ümber lükata ümberringi toimuvat. Vaid minu arvamus on, et ainult meie võime proovida muuta iseennast nii nagu meie sooviks ja võib olla maailm meist teeb välja.