Kolm põnevat IT-lahendust, mis pärinevad kolmelt erinevalt aastakümnelt

2010-ndad Kiir areng arvutinägemise valdkonnas (Сomputer vision).

Inimesena tajume päris kergesti meid ümbritsevate objekte ja nende muutumist. Juba ammu arvutinägemuse teadlased on tegelenud matemaatiliste tehnikatega objektide analiseerimiseks ja saadud andmete töötlemise algoritmide välja töötamisega.

Esimesed katsed arvuti nägemist väljaarendamisel  pärinevad 20. sajandi 60ndate algusest. Kuid alles viimastel aastatel hakkasid arvutite nägemistehnoloogiad üha enam leiduma rakendusena erinevates tööstusharudes ja meie igapäevaelus.

Tänapäeval kasutatakse arvutinägemust laialdaselt paljudes sfäärides:

  • Tark linn (Smart city) – ristmikute kontroll, ilmaolude kontrollimine ja liiklusmärkide seadistamine ja muidugi meie kiirusekaamerat.
  • Autonoomsed autod (juhita auto) ja ADAS süsteemid (täiustatud juhiabisüsteemid), hea näide on Volkswagen poolt kasutavad Pedestrian monitoring, Lane Assist ja Light Assist.
  • (Smart Agriculture)
  • Mehitamata õhusõidukid
(soft-cluster.com )

2000-ndad Blade server Virtualization

Blade server, ehk Labaserver on serverite majutamise lahendus, mis võimaldab kasutada vähem ruumi ja energiat. Kõik serveri töötamiseks osad on paigaldatud üheskohas (korpuses), ning on jagatud Labaserverite vahel, näiteks ühine kettaruum, toide, internet ühendus. 2001. aasta mais tutvustati esimese põlvkonna Blade serverit ServerBlade 633, millel olid probleemid ülekuumisega. Aastatega tehnoloogia on arenenud, kuid on vaja tõdeda, et 2000-ndate teisel pool hakati rohkem kasutada teist tehnoloogiat, nimelt Virtualization. Praeguseks blade servereid kasutakse vähe, kuna protsessori jõudlus suurenes ja rohkem ei ole väga mõistlik kasutada erinevaid masinaid erinevate ülesannete lahendamiseks. Kui rääkida virtualiseerimisest, siis virtualiseeritud masina peal töötavatele rakendustele võib tunduda, nagu oleksid nad oma spetsiaalses masinas, kus operatsioonisüsteem, andmekogud ja muud programmid on külaliste virtualiseeritud süsteemis eraldatud.

(Taylor Vick, 2019)

1990-ndad Windows 95

24. augustil 1995 legendaarne Windows 95 sai ametlikku esitlust, tänu millele läksid massiliseks graafilise kasutajaliidesega opsüsteemid ja Microsoft sai suureks IT-ettevõtteks. Miks just Windows võitis miljardite kasutajate südamed kogu maailmas? Vastus on lihtne see oli ainulaadne süsteem, mis võimaldas kasutajal arvutit kasutada ilma käsurealt kommandide käivitamiseta. Võiks järeldada, et just Windows 95 võimaldas kasutada arvutit ilma programmeerimise oskusteta ja tõi mässudesse arvuteid.

(Pedro Santos, 2020)

Viited:

Szeliski, Richard. Computer vision: algorithms and applications. Springer Science & Business Media, 2010.

История компьютерного зрения link

Blade серверы: их история, основные преимущества, современные системы link

What is virtualization? link

Легендарной Windows 95 исполнилось 25 лет link