Kaks erinevat nähtust (tehnoloogiat, praktikat, kommet jne) enne interneti levikut.

1. Disketi ajalugu ja selle ajastu lõpp.

Täna, kasutame teabe salvestamiseks interneti, kõvakettaid, SSD-sid, SD-kaarte ja USB-mälupulki. Mõned meist pole üldse näinud heli- ja videolinte, magnetlintide rulle, diskette ja veel vähem perforeeritud kaarte. Need kandjad, millest mõned on tuntud juba 18. sajandist, on peaaegu kadunud.

1970. ja 1980. aastate personaalarvutites kasutati teabe salvestamiseks sageli helikassette. Programmide reprodutseerimine ja salvestamine viidi läbi, kas spetsiaalsete salvestusseadmete abil või tavaliste majapidamises kasutatavate helikassettide abil.

Diskett ehk flopiketas ilmus 1970-aastatel ning 1980. ja 1990. aastatel on muutunud see andmekandja üldkasutatavaks tarkvara levitamisel, andmeedastusel ja varukoopiate tegemisel. Disketite esimeste versioonide maht oli 720 kilobaiti, hilisematel disketitel tõsteti see näitaja 1,44 megabaitini. Hiljem Toshiba parandas tulemust, kui 1980ndatel võeti kasutusele 2,88 megabaidine kettas. See andmekandja liik on ja oli tõesti legendaarne, kuna sellega tehti väga palju erinevaid ülesandeid ja kasutati andmete jagamiseks, enne interneti levikut.

Hitachi lõpetas disketite tootmise 2009. aastal. Sony sulges tehased 2010. aastal.

Teile võib tunduda, et disketid on surnud ammu ja pööramatult. Kuid huvitav fakt on see, et neid kasutakse ka tänapäeval andmete varundamiseks erinevates valdkondades ja isegi 2018 aastani kasutati diskette USA tuumaarsenali kontrollimiseks.

Vincent Botta, 2018

2. ZIP

Arvatavasti täna pole inimest, kes ei oleks teadnud ZIP arhiveerijast. Selles lõigus sooviks rääkida ZIP ajaloost ja jutustada sellest kuidas ta sai sellisena, nagu ta on tänapäeval.

Kindlasti on vaja tõdeda, et juba kaheksakümnendatel oli internet olemas ja olid ka arvutihuvilised, kes tegid oma ringkonnas oma interneti. 1990-ndate alguses, enne Interneti laialdast levikut, kasutasid arvutihuvilised Dial-up modeeme telefonivõrgu kaudu ühenduse loomiseks, mille võimsus oli piiratud.

Suurt rolli failide levitamise ja jagamise valdkonnas olid arhiveerijad. See programmide liik võimaldas salvestada ühe või mitu faili ühte failiarhiivi ja tihendas arhiiv ka faile, et säästa ruumi ja aega võrgu kaudu edastamiseks.

Just sel ajal ilmus idee luua arhiveerija, mis võimaldaks meil kaotusteta faile salvestada. ZIP on kadudeta pakkimisvorming, see tähendab, et pärast dekompressiooni on andmed jäävad samaks, mis enne pakkimist.

1980-ndate lõpus avaldas programmeerija Phil Katz oma versiooni Arcist (PKArc), kuid oli hiljem sunnitud täielikult loobuma Arc kasutamisest. Ta lõi 1989. aastal uue arhiveerimisvormingu, mida ta nimetas PKZipiks. Üks aspekt, mis Zip – vormingu edule tõenäoliselt kaasa aitas, on see, et PKZipiga oli kaasas dokumentatsioon ja märkused, mis selgitasid üksikasjalikult, kuidas vorming töötab. See võimaldas teistel uurida vormingut ja luua programme, mis Zip – faile kasutavad. PKZipi üks peamisi versioone oli 2.04c, mis ilmus 28. detsembril 1992. Just see versioon määras Zip -failide tihendamise edasiarendamise ja alates sellest ajast on Zip -vormingut kasutatud paljudes teistes failivormingutes. Näiteks Java -arhiivid (.jar), Androidi rakenduspaketid (.apk) ja Microsoft Office’i .docx -failid kasutavad Zip -vormingut.

Hiljem ilmusid ka teised ZIP arhiivide liigid, kuid Phil Katz ja PKZIP oli nende vanemad. Järgmine kord, kui kasutate faile .zip laiendusega võite meelde tuletada seda artiklit ja mõelda, kui palju arenes meie maailm.

Alexander Sinn , 2019

Kasutatud allikad:

Interneti ajalugu: https://habr.com/ru/post/450168/

ZIP failid ajalugu, seletused ja kasutus: https://habr.com/ru/company/mailru/blog/490790/

Alates perfokaartidest kuni DNA -ni: kuidas on muutunud lähenemine andmete salvestamisele: https://habr.com/ru/company/itglobalcom/blog/554506/

“Pehmete” (disketite) draivide ajalugu https://habr.com/ru/post/372723/