Code review eetikakoodeksi ülevaade, ühe suure Eesti tarkvaraarenduse firma näitel

Enamikus raamatutes Code review kohta räägitakse tehnilistest probleemidest, kuid unustatakse, et koodi taha seisabvad inimesed. Sellepärast koodi läbivaatamist on vaja käsitleda kui sotsiaalset suhtlust. Selle blogikirjutamisele ajendas mind kirjutama mu sõbra jutt ühe Eesti suure IT-ettevõtte valitseva koodi üle vaatamise eetika kohta. See kodeks jäi väga hästi meelde, kuna olen nende punktidega täiesti nõus.

Esimene ja peamine eesmärk iga eetikakoodeksis on võimaldada sellist olukorda, kui töötaja peab midagi tegema, ning tõeliselt hästi teha.

Code review kindlasti ei pea olema mõnus võimalus ajaveetmiseks, mil kolleegide peale karjud ja nende vigade peale näpuga näitad. See on halb viis kolleegide harimiseks. Kui arvate, et meeskond peaks arendamisel teatud praktikatest kinni pidama, siis tuleb eraldi aega varuda ja need praktikad arendajatega isiklikult kooskõlastada.

Edasi toon välja mõned mõned eetikakoodeksi read.

Code review on viis vastutust jagada, mitte võimalus öelda, kõike mis sa inimesest ja tema teadmistest mõtled.

Selline reegel aitab parandada meeskonna tööd ja ümber õpetada kolleege, kes arvavad, et nende kood on ideaalne.

Code review – see on suurepärane võimalus üksteiselt õppida.

Iga kogenud programmerija oma elu jooksul on õppinud võrreldamatult rohkem sõbralikest, mitteagressiivsetest aruteludest kolleegidega kui kogu sellest agressiivsest näägutamisest oma koodi üle inimeste poolt, kes arvavad, et teavad kõike paremini kui keegi teine. Samal ajal koodi ülevaate kolleegide abil on viis ilmsete vigade leidmiseks.

Code review parandab koodi kvaliteedi.

Kõik parimad praktikaid tulevad kolleegidega koostöös. Samas kui leiate koodist mõne koha, mida teie arvates saab täiustada, oleks hea seda koodi ülevaatuse raames viisakalt välja pakkuda.

Lõpetuseks sooviks öelda, et pole oluline mis on eetikakoodeksis kirjutatud. On oluline aru saada, et inimesed töötavad paremini ja on õnnelikumad, kui neid mõistetakse ja austatakse.