Arvustus Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO kohta

Selle arvustuse idee on läbi vaadata Eric S. Raymondi ideid, mõtteid ja vaateid, ehk autor jutustab kuidas inimesest võiks saada häkker ja üldse mis see sõna tähendab.  

Kes see inimene on??? Eric Raymond on avatud lähtekoodiga kogukonnas laialt tuntud isik, kes on üks selle ideoloogia asutajatest. Ta on mitmete tarkvaraarendust käsitlevate raamatute autor. Tema kõige tuntumad raamatud on Hacker-HOWTO, The Cathedral and the Bazaar, The Art of Unix Programming.

Nüüd autori rohkem autori tööst: just Hacker-HOWTO raamatusest. Teie kindlasti teate, kes on häkker, aga kas teie teadmised on õiged? Meedias kasutatakse sõna “häkker” kirjeldamaks kedagi, kes murrab arvutisüsteeme. Tarkvaraarendajate seas tähendab aga see sõna tipp klassi programmeerijat. Kuid nende kahe mõistete vahel on seos. Eric S. Raymond oma raamatus räägib, et IT-ringkonna inimeste jaoks seostub “häkker” oskusega selle sõna kõige otsesemas tähenduses. Nimelt keegi, kes suudab panna arvuti tegema seda, mis talle meeldib, olenemata sellest, kas arvuti seda tahab või mitte.

„Hacking“ ei ole ainult tarkvara töö vaid terve eluviis.

Selle eluviisi vormivad häkkerliku suhtumise mõtted, millest tasuks alustada:

1. Selleks et saada meistriks, leia meistrit, õpi meistriks!!!

2. Maailmas on päris palju probleeme, mis ootavad millal neid lahendatakse. Oma poolt sooviks lisada, et on olemas ka halvad lahendused, mis lahendab probleem pooleks või ei lahenda seda üldse.

3. Autor ka väidab, et tõeline häkker peab suutma töötada Unix süsteemidega ja täielikult mõistma nende Zeni.

4. Ära tee tüütu tsüklist ja mõttetu tööd, mida sa ise võid automatiseerida ja sellega aidata teisi inimesi, kes seda vajavad.

5. Open Source tähendab vabadust ja paneb risti autoritaarsusele, mis põhineb tsensuuril ja salatsemisel.

Ma olen nende mõistetega nõus, kuna ülikooli õppimise ajal hakkasin lugema rohkem erialaga kaasnevaid raamatuid ja näen, et selline „Häkkerlik suhtumine“ rõhutab IT-eriala eesmärke ja esineb peaaegu igas teises raamatus. Ma sain palju uusi teadmisi selle autori töö lugemise ajal ja suur hulk vastuseid minu ajus tekkinud küsimustele.